Çevre Sağlığı Ekibimiz Hizmet Alanları Hedef Vektörler Haşere Haritası Kene Kontrolü Kullanılacak Ürünler ve Etki Alanları Sık Sorulan Sorular Önemli Uyarı

Kene Kontrolü

KENE

Kene görme duyusuna sahip olmayan, kan emen, eklem bacaklı dış parazit bir canlıdır. Kene hayvanların ve insanların kanını emerek beslenmesini sürdürür.

Kene kan emmek için memeli hayvanları seçer. Dişi kene yumurtalarını çöp yığınlarına, otluklara, çalılıklara bırakır. Kene yumurtasında ilk çıktığı zaman 3 bacaklı olur. Kene zamanla gelişir ve ergin kene olduğunda 8 bacaklı olur. Kene bacaklarında bulunan vantuzlar sayesinde deriye sıkıca tutunabilir ve kan emebilir.

Kene kırsal alanda çok görülen bir canlıdır, kentsel olan alanlarda da kene böceği görülebilir. Kan emen kene ağzından salgıladığı salgı ile virüs bulaştırır, insanların hastalanmasına ve ölmesine neden olur. Kenede bulunan bu öldürücü virüs hayvanları ölümüne neden olmaz, fakat hayvandan insanlara bulaşabilir.

Kene ısırmasından sonra, hastalık belirtileri 1-9 gün içerisinde ortaya çıkar. Eğer başka bir hayvanın salyası ile hastalık bulaşmış ise belirtiler 13 gün sonra çıkar. Virüs alan insanda kırıklık, halsizlik, aşırı duyarlılık, bacak ve kolda, sırtta şiddetli ağrı, baş ağrısı ve belirgin iştahsızlık belirtileri başlar. Ağır olan durumlar hepatit, karaciğer, böbrek, akciğer yetmezlikleridir. Bu virüs için henüz bir aşı geliştirilmemiştir. Erken yapılan müdahaleler başarılı sonuçlar verir. Geç kalınmış olan durumlar ölümle sonuçlanabilir. Açık alanda dolaşırken tenimizi açıkta bırakmayan giysiler tercih edilmeli. Açık arazide gezerken böcek kovucu ilaçlar vücuda sürülmelidir.

DİKKAT! KENE GÖRÜLDÜĞÜNDE UZMAN EKİP TARAFINDAN ACİLEN İLAÇLAMA YAPILMALIDIR.

KENE NASIL ÇOĞALIR?

Kene haşeresi eşeylidir. Gelişim evreleri, yumurta, larva, nimf, ergin

ene yumurta ile çoğalır. Dişi kene yumurtalarını çöp, yaprak ve hayvan kıllarının arasına bırakırlar. Kene haşeresi yumurtalardan üç çiftli bacaklı larvalar halinde çıkarlar. Kene haşereleri pupa devresi geçirirler ve sekiz bacaklı tam gelişmemiş yavrular haline dönüşürler. Bu dönemden sonra kene haşeresi ergin hale gelir.

Kene haşeresi daha çok çalılık alanlarda, bahçe kısımlarında, hayvanların üzerlerinde barınırlar. Kene haşeresi 2-3 mm büyüklüğündedir. Kan emen kene normal büyüklüğünden 11-12 mm daha büyüktür.

KENE YAŞAM ALANLARI?

Çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar mevsimleri görülür. ( Nisan – Ekim )

Daha çok köpek ve diğer hayvanlar ( tavşan, fare, sığır, koyun, keçi, at, kirpi, kaplumbağa vb.)üzerinde yaşar, koku ve sıcaklık onları çeker.

Köpeklerde yetişkinleri kulak ve ayak, küçük olanları sırt bölgesinde yer alır.

Çalı, çırpı, su kenarı veya gür otların bulunduğu piknik alanları, hayvan barınakları

KENE NASIL İLAÇLANIR?

Kene haşeresi için yoğun ilaçlama yapılması gereklidir. Kene savunma mekanizması kuvvetli bir haşeredir. Bu yüzden etkili ilaçlar ile kene haşeresinin kontrol altına alınması gereklidir. Basit ilaçlar kullanılması halinde kesinde kene sorunu çözülemez.

KENENİN ZARARLARI NELERDİR?

Beslenme ihtiyaçlarını insan ve hayvanlardan sağlayan kene haşeresi çeşitli hastalık mikroplarını taşıdıklarından sağlık bakımından zararlıdırlar. Ayrıca kene haşeresi bakterilerin üremelerine de neden olurlar.

KENEDEN BULAŞAN HASTALIKLAR?

Kene haşeresi tedavisi oldukça zor olan ve sonucu ölüme kadar varabilen son derece zararlı, tehlikeli hastalıklar taşırlar. Kene haşeresi bakteri, virüsler ve çeşitli parazitler taşırlar. Bu bakteri ve virüsler çeşitli ciddi enfeksiyonlara neden olabilirler. Kene haşereleri özellikle şu önemli hastalıklara neden olurlar:

* KIRIM-KONGO KANAMALI HASTALIĞI
* LYNE HASTALIĞI
* BEYİN HASTALIĞI
KIRIM KONGO HASTALIK BELİRTİLERİ?
Halsizlik, Ateş, Kas ağrısı, Baş ağrısı, Boğaz ağrısı, Bulantı, Kusma, İshal
Sıklıkla ani başlayan, Aşırı halsizlik, yorgunluk,
Eklem ve kas ağrısı,,Karın ağrısı,
Başlangıç Bulgularını Takiben (Kanama Bulguları)Deri altına kanama
Burun kanaması, Diş eti kanaması, Dışkı ve idrarda kan, İç organlarda kanama.
KENE İÇİN AÇIK ALAN İLAÇLAMASI NASIL YAPILIR?

Kene haşeresi daha çok bahçelik alanlarda, ormanlarda, çalılıklarda vs gibi alanlarda yaşarlar. Bu gibi alanlarda kene haşereleri daha fazla bulunurlar. Bu gibi alanlara yoğun açık alan ilaçlaması yapılması gereklidir.

KENE İÇİN KAPALI ALAN İLAÇLAMASI NASIL YAPILIR?

Kene haşeresi daha çok dış alanlarda yaşarlar. Ancak bazı durumlarda iç kısımlarda, yaşadığımız mekanlara girebilirler. Bu nedenle kene haşeresi için bu gibi alanlara kapalı alanlara da kapalı alan ilaç uygulaması yapılacaktır.

KENEYİ DİĞER HAŞERELERDEN NASIL AYIRT EDEBİLİRİZ?

Kenenin biyolojik özelliği oldukça farklıdır. Kene haşeresi kan emme özelliği olan ve görme duyu özelliği olmayan bir haşere türüdür. Yuvarlak bir vücut tipi vardır. Kene haşeresinin vücutları başları ile kaynaşmıştır. Tahta kurusu, pire veya bit haşeresinden oldukça farklı bir vücut tipi vardır. Tahta kurusu, pire, bit de kene gibi kan emerler. Ancak tahta kurusu kapalı alan içerisinde ve genelde eşya içlerinde yer alır. Pire haşeresi zıplama özelliğine sahiptir. Bit ise genelde eşyaların içinde veya insan başında yer alır.

Kene vücuttan nasıl uzaklaştırılır?
Keneler vücuttan uzaklaştırılırken koparılmamalı, bir cımbızla sağa sola oynatılarak, çivi çıkarır gibi çıkarılmalıdır.
Keneler kesinlikle elle öldürülmemeli, patlatılmamalıdır, yapışan keneler kesinlikle ezilmeden ve ağız kısmı koparılmadan alınmalıdır, aksi halde salgısı ile virüs bulaştırabilir.
Keneyi ezip parçalamadan cımbızla deriye en yakın noktadan kavrayıp ( ağız parçalarından ) yavaşça yukarı doğru çekiniz.
Kene çıkarıldıktan sonra kenenin yapıştığı yere tentürdiyot gibi antiseptik maddeler sürülmelidir.
Vücuttan uzaklaştırılan keneler çamaşır suyu veya alkol içerisine atılarak öldürülmelidir.
En iyi yol vücuda yapışan keneyi doktorun veya sağlık görevlisinin çıkarmasıdır.
Kene ısırmasına maruz kalan kişinin mutlaka doktora veya en yakın sağlık ocağına başvurması gerekir.
ÖNEMLİ

Vücuttaki kenelerin üzerine herhangi bir kimyasal madde ( alkol, gaz yağı vs ) dökülmemelidir. Çünkü bu kimyasal maddeler kenelerin kusmasına sebep olduğundan kusmuktaki virüsler, kenenin kan emmek için ısırdığı yerden vücuda girebilir

Hasta olan kişilerin kullandığı malzemeler ve tuvaletler çamaşır suyu ile dezenfekte edilmeli
Hayvan ve insan kan ve vücut sıvıları ile temastan kaçınılmalı
Hasta ve hastanın kan ve vücut sıvıları ile temas ederken gerekli önlemler alınmalıdır ( eldiven, önlük, gözlük, maske vb)
TC Sağlık Bakanlığı
http://www.saglik.gov.tr
http://kirim-kongo.saglik.gov.tr/s9.pdf
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği
http://www.klimik.org.tr

Zehirlenme Durumunda Ücretsiz 114 (Uzem) arayınız.

WebmailYönetim Paneli Çevre Sağlığı | Veteriner Polikliniği | Gıda | Tarım ve Hayvancılık
ACT REKLAM